Anna

Jmenuji se Anna a od podzimu 2016 jsem začala pracovat jako pracovní asistent. Jako vystudovaný sociální pedagog, který už s lidmi s podobným postižením pracoval, jsem věděla, že se k tomu chci vrátit. A protože nyní podnikám, měla jsem čas, několik dní v týdnu, asistovat lidem, kteří moji pomoc při nástupu do nové práce potřebovali.

Ale co jsem nečekala, byla obrovská podpora a přátelskost týmu, do kterého jsem se zapojila. Je to  skutečně obohacující práce. Není to fráze, každý ten den získáte nový náhled na věci okolo sebe. Mám štěstí, že mohu asistovat lidem, kteří mne svojí odvahou zkoušet nové věci a nevzdávat se a pracovat na sobě, motivují být jim co nejlepším asistentem.

Jako pracovní asistent, chodím s lidmi do jejich práce, ale místo abych za ně pracovala, pomáhám jim, vhodným způsobem, najít jejich vlastní samostatnost a pocit, že sami a dobře dělají svou práci. A až na malé výjimky, jsem vždycky s radostí byla svědkem toho, jak se skvěle zapojují do kolektivu a jsou přijímání, aniž by se jich někdo stranil nebo se k nim choval neuctivě.

Bohužel, zatím ne všude, se k lidem se speciálními potřebami přistupuje jako k občanům, kteří mají stejná práva na důstojné zacházení. Viděla jsem, jak se k nim lidé, kteří je mají podporovat, chovají jako k malým dětem, přestože jsou dospělí. Slyšela jsem, jak málo dostávají laskavé zpětné vazby nebo chápavého vyslechnutí… Přeji si, aby se tenhle přístup měnil. A proto pracuji jako asistent.