Milošova cesta od tranzitních praxí k zaměstnání

Miloš při praxi v Botanické zahradě
Miloš při praxi v Botanické zahradě

Miloše jsme jako studenta ve službě Tranzitní program podporovali dva roky, kdy jej na konci školního roku 2018 úspěšně opustil a nastoupil do zaměstnání. Tranzitní program Milošovi pomohl zjistit, jaká práce ho nejvíce baví a v jakém prostředí by chtěl pracovat. 

Úkolem Tranzitního programu bylo připravit Miloše na přechod ze školy do běžného pracovního procesu. Jeho velkým zájmem je kutilství a proto jsme v tomto oboru vytipovali několik různých praxí. Díky tomu si mohl vyzkoušet různá pracovní prostředí i činnosti a zjistit, jaká práce ho baví.

Asistenti Tranzitního programu zpočátku Milošovi pomáhali trénovat cestu na jednotlivé praxe. Učil se plánovat svou práci (aby věděl, kde začít a jak pokračovat), vyznat se na jednotlivých pracovištích a také vlastní práci zhodnotit. Miloš se v průběhu Tranzitního programu naučil třeba i to, jak komunikovat s kolegy a domlouvat se s nimi, když něco nevěděl nebo potřeboval pomoc a udržovat s nimi dobré vztahy.

Při praxi v OBI
Při praxi v OBI

První Milošovou praxí v rámci Tranzitního programu byla práce v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde si chtěl vyzkoušet práci s nářadím, na zahradě i ve skleníku. Zametal a hrabal zde listí, nakládal jej na kolečko a odvážel na kompost. Naučil se také vytrhávat plevel a pomáhal s přesazováním rostlin.

Druhou praxi jsme Milošovi pomohli najít v hobby marketu OBI na pražské Ruzyni. Naučil se zde pracovat s paletovým vozíkem, srovnávat a doplňovat nejrůznější zboží. Další praxe probíhala v obchodě Mountfield, kde pomáhal s úklidem a převážením zboží ve skladu.

Praxe v obchodním domě IKEA

Miloš pracuje v obchodním domě IKEA
Miloš pracuje v obchodním domě IKEA

Začátkem listopadu 2017 nastoupil Miloš na svou poslední praxi v obchodním domě IKEA Zličín a to do Oddělení zlevněného zboží. Miloš se zde naučil skládat krabice, sestavovat menší nábytek s pomocí nářadí (AKU vrtačka, kladívko…) a také třídit materiál (různé šroubky, panty a součástky k nábytku). Později začal pomáhat kolegovi třídit a lisovat odpad (plastové obaly a papírové kartony).

V této praxi Miloš pokračoval až do úspěšného dokončení školy. Následně mu zde byla nabídnuta pracovní pozice a od září 2018 je v obchodním domě IKEA Miloš zaměstnán. Se zapracováním mu pomohla služba Podporované zaměstnávání, do které přešel po ukončení Tranzitního programu.

V současné době Miloš pracuje zcela samostatně a bez podpory sociálních služeb. Miloš tak díky několika různým praxím našel práci, která ho moc baví. Má zde dobré vztahy s kolegy, se kterými si rád popovídá i zasměje.