Rozhovor s Filipem Schillerem, který si splnil sen a napsal vlastní knihu

Filipa Schillera dlouhodobě podporujeme v rámci sociálních služeb Podporované zaměstnání a Podpora samostatného bydlení. V průběhu roku 2018 si Filip splnil svůj sen, kdy se mu podařilo napsat a v prosinci pokřtít vlastní knižní prvotinu nazvanou Významná letištní a jiná města bývalé NDR. Zeptali jsme se Filipa, jak celá kniha vznikala. 

Filip Šiler se svou knižní prvotinou "Významná letištní a jiná města bývalé NDR"
Filip Šiler se svou knižní prvotinou „Významná letištní a jiná města bývalé NDR“

Jak se zrodil nápad vydat takovou knihu? Co Vás k tomu vedlo?
Já jsem tyhle nutkání vydat knížku měl už před takovými čtyřmi lety. Vedlo mě k tomu to, že můj jmenovec Friedrich Schiller napsal dramata a já jsem si řekl, že jsem taky Šiler, tak že bych to mohl zkusit a napsat něco podobného. Akorát to nejsou dramata, ale cestopisy.

Proč jsou to právě cestopisy?
Protože mě cestování baví a velice uklidňuje. Třeba když jedu do Berlína nebo do Drážďan a přijíždím do Děčína, do toho Českosaského Švýcarska. Tam je to moc hezké, jak tam jedete. Ten region mě velice dobře uklidňuje a je to prostě okouzlující.

V knížce se samozřejmě o Českosaském Švýcarsku zmiňuji.

Jak dlouho trvá napsat takovou knihu?
Tuhle tu mojí knížku jsem dělal půl roku, s tím, že jsem si některé věci musel stáhnout z internetu.

Aha, co jste stahoval? Fotky, které jsou v knížce?
Ne, fotky ne… Ty jsou moje vlastní z cest, ale informace o některých těch městech jsem si musel občas dohledat na internetu.

Jak se vám vlastně podařilo takovou knížku sepsat? To asi není úplně jednoduché, že? Pomohl Vám s tím někdo a případně kdo?
Já jsem si to vlastně celé sám ve svém volném čase napsal. To bylo asi půl roku před tím, než se podařilo sehnat někoho, kdo by mi to pomohl vydat… to už jsem ten text měl sepsaný.

A našel se někdo takový?
Jana Straková mi to pomohla vydat, publikovat a udělat tam odstavce a grafiku.

Kde jste Janu Strakovou poznal?
Já jsem vlastně Janu poznal minulý rok v březnu na večírku Rytmusu v JammClubu. Tam jsem jí o knížce říkal. Později se přes Rytmus podařilo najít i sponzora.

Sponzora? Víte, kdo to byl?
To nevím nazpaměť… Já to mám tady u sebe někde… Firma Allen & Overy.

Jak dlouho pak trvalo, než se podařilo knihu dokončit?
Asi dalších čtvrt roku, přibližně. Protože jsem dříve fotil na analogový foťák. Já jsem člověk ze staré školy a nepoužíval jsem digitální foťák. Takže jsem to všechno měl na negativech, tak jsem to musel nechat zálohovat z negativu na DVD. To bylo pracné a nákladné a taky to delší dobu trvalo.

Kolik kusů knih vyšlo a co se s nimi stalo?
Když jsem si to přebíral, tak jich bylo 60. Některé jsem rozdal – příbuzným, kamarádům, poradcům Rytmusu, Lence Skálové, Ivě Fryšové, Janě Loskotové, paní ředitelce Baxové a pochopitelně paní Strakové, která mi to pomohla vydat. Taky jsem jednu věnoval asistence Romče, která mi pomohla zajistit na letišti prostory na křest knihy.

Takže většinu jsem jich rozdal. Ještě nějaké mám, ale není jich hodně, ty musím rozdat zbývajícím lidem.

Chystáte něco dalšího? Nebo máte už něco dokonce rozpracovaného?
Teď píšu o městech podél toku řeky Sáry, to je Severní Francie a Německo. Průšvih je ale v tom, že o některých těch městech není na internetu nic v češtině. Takže zrovna teď překládám z němčiny do češtiny o městě Saarburg, kde řeka Sára teče. Ona se pak ve městě Trier vlévá do řeky Mosel, ta teče až do Koblenze, kde se vlije do Rýna a pokračuje dál na západ.

Filipova kniha
Filipova kniha

Když jste knížku psal, podporovalo Vás v tom okolí?
Mě v tom hodně fandila mamka, moje teta a taky mi v tom hodně fandila Lenka Skálová – protože jsem uživatel služby PSB. Lenka ví, že rád cestuji a tak mě v tom podporovala a říkala, že se velice těší, až knížka vyjde.

Kolik času jste v NDR strávil?
To já nevím, já tam od října 2006 jezdím skoro pořád. Protože z Liberce je to kousek. Třeba u Baltského moře jsem byl třikrát po sobě, ubytoval jsem se v Roztoku a odtud jsem jezdil na výlety do okolí. Samozřejmě za městem je například Warnemünde, tam jsou lázně a je tam Baltské moře, kam jsem se chodil koupat.

Jaká je Vaše oblíbená kniha a autor?
Pokud nemáte na mysli cestovní průvodce, ty mám totiž oblíbené skoro všechny, tak moji oblíbení autoři jsou dva. Jeden je právě Friedrich Schiller a můj druhý oblíbený autor je Lev Nikolajevič Tolstoj, napsal třeba knihu Anna Karenina. Ta je moc hezky zfilmovaná.

Moje oblíbené knížky jsou Loupežníci a Úklady a láska právě od Friedricha Schillera.

Máte ještě nějaké další záliby, kromě cestování a psaní knížek?
Vždycky když jedu někam na dovolenou, tak si třeba dovezu nějakou mikinu s logem města. Už toho mám tolik, že to nemám kam dávat. A čeho mám ještě víc, než mikin, tak to jsou pivní sklenice s logy měst. Taky sbírám plyšáky. Prostě, když se mi líbí nějaký plyšák, tak nedokážu odolat, abych si ho nekoupil a nevystavil si ho doma ve svém inventáři.